Că femeile sunt de pe Venus, iar bărbații de pe Marte ne-am tot săturat să auzim. Eu, una, fac parte dintre femeile care nu susțin sus și tare că sunt egală cu bărbații. Că nu-s. Și nici nu vreau să fiu. Sunt diferită, ceea ce șterge semnul de egalitate.
Nu zic nici că-s mai bună, nici că-s mai rea. Doar diferită. Și-mi place să văd ciocanul în mâna unui bărbat și oala în cea a unei femei, dar nu mă feresc să bat un cui sau să repar o yală, așa cum mănânc, adeseori, ce mi se gătește cu drag.
Cam lungă introducerea, știu, dar m-am luat cu vorba. Asta pentru că, de dimineață, citeam în Allure că bărbații consideră că 29 ani e vârsta la care o femeie e cea mai frumoasă, în timp ce femeile adaugă doi ani și cred că la 31 ani are loc apogeul frumuseții lor.
Dar mai trișăm, căci unde ar fi distracția, dacă, de exemplu, n-ar exista vopsea de păr? Și se pare că părul alb e cel pe care, cel mai adesea, femeile îl asociază cu bătrânețea. Potrivit aceluiași studiu, 42% dintre femei ar lua în considerare injecțiile anti-ageing sau chirurgia plastică. Bărbații? Doar 18% dintre ei ar face asta.
Mai multe detalii despre studiu, dar și tot felul de recomandări, inclusiv trucuri de make-up ca să păreți mai tinere, găsiți pe site-ul revistei. Eu trebuie să recunosc că mă simt tare bine cu vârsta mea și că habar n-am dacă mă număr printre fericite, dar nu m-am gândit niciodată la îmbătrânire ca la ceva rău.
Kisses & hugs, my beautiful ones!
Să aveți un weekend minunat!
13 comentarii